Σεμινάρια 2022-2023

Σεμινάρια 2022-2023

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

• Δευτέρα 14 Νοεμβρίου, 10:00
    «Metalloporphyrin pedestals and NHC molecular porters on planar, solid surfaces»
    Δρ. Ανθούλα Χρύσα Παπαγεωργίου Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Χημείας, ΕΚΠΑ

• Δευτέρα 21 Νοεμβρίου, 10:00
    «Η χημεία θέλει U»
    Δρ. Νίκος Τσουρέας Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Χημείας, ΕΚΠΑ

• Δευτέρα 28 Νοεμβρίου, 10:00
    «Μελέτη των σχέσεων δομής-ιδιοτήτων συστημάτων συμπυκνωμένης ύλης με τη βοήθεια της θεωρίας γραφημάτων»
    Δρ. Βασίλης Ράπτης Μεταδιδακτορικός συνεργάτης, Ινστιτούτο Θεωρητικής και Φυσικής Χημείας, ΕΙΕ

• Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου, 16:00 (online)
    «Beyond conventional ultrasound: imaging of mechanical properties and inducing treatment in cancer and neurological applications»
    Dr. Elisa E. Konofagou
    Professor, Department of Biomedical Engineering, Columbia University, USA

• Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου, 10:00
    «Εφαρμογές τεχνικών προγνωστικής μικροβιολογίας στην αξιολόγηση της ασφάλειας, ποιότητας και επεξεργασίας των τροφίμων»
    Δρ. Βασίλης Βαλδραμίδης Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Χημείας, ΕΚΠΑ

• Δευτέρα 16 Ιανουαρίου, 10:00
    «Λειτουργικές επιφάνειες και διατάξεις με μικρο/νανο-κατεργασίες laser»
    Δρ. Μαρία Κάνδυλα Ερευνήτρια, Ινστιτούτο Θεωρητικής και Φυσικής Χημείας, ΕΙΕ

• Δευτέρα 23 Ιανουαρίου, 10:00
    «Περιβαλλοντικό αποτύπωμα του μεγαλύτερου ελληνικού επιβατικού και εμπορικού λιμένα»
    Χρυσάνθη Κοντογιώργη, M.Sc. Χημικός Μηχανικός, Προϊσταμένη του Τομέα Περιβάλλοντος του Λιμεναρχείου Πειραιά.

EARINOY ΕΞΑΜΗΝΟΥ

• 20 Φεβρουαρίου, Δευτέρα 10:00 (online)
    «Ανάπτυξη νέων οργανικής φύσης φωτοευαισθητοποιητών για εφαρμογές που πυροδοτούνται από υπεριώδες-ορατό φως»
    Δρ. Κωνσταντίνα Φυλακτακίδου Καθηγήτρια, Τμήμα Χημείας, ΑΠΘ

• 13 Μαρτίου, Δευτέρα 10:00 (online)
    «Understanding the human immune system through a hostile virus; the case of HIV»
    Dr. Constantinos Petrova
    Senior Researcher, Institute of Pathology, Department of Laboratory Medicine and Pathology, Lausanne University Hospital, University of Lausanne, Lausanne, Switzerland

• 20 Μαρτίου, Δευτέρα 10:00
    «Σύμπλεξη μετάλλων σε διάφορα περιβαλλοντικά υποστρώματα. Επίδραση της οργανικής ύλης»
    Δρ. Σωτήρης  Καραβόλτσος
    Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Χημείας, ΕΚΠΑ

• 27 Μαρτίου, Δευτέρα 10:00
    «Structure-property relations of cereal fibers and implications for food product developmentStructure-property relations of cereal fibers and implications for food product development»
    Δρ. Κωνσταντίνος Μπιλιαδέρης Ομότιμος Καθηγητής, Τμήμα Γεωπονίας, ΑΠΘ

• 15 Μαΐου, Δευτέρα 10:00
    «Νανοδομές άνθρακα τροποποιημένες με λειτουργικά δενδριτικά πολυμερή ως αντιβακτηριακά υλικά»
    Δρ. Ωραιοζήλη Σιδεράτου
    Διευθύντρια Ερευνών, ΙΝΝ, Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. «Δημόκριτος»

• 22 Μαΐου, Δευτέρα 10:00 (online)
    «Food chemistry and structure formation»
    Δρ. Ουρανία Γουσέτη Associate Professor, Department of Food Science, University of Copenhagen

• 29 Μαΐου, Δευτέρα 10:00
    «Μονατομικοί καταλύτες και κράματα Pd και Cu σε αντιδράσεις εκλεκτικής υδρογόνωσης »
    Δρ. Γεώργιος Κυριακού Καθηγητής, Τμήμα Χημικών Μηχανικών, Πολυτεχνική Σχολή Παν/μιου Πατρών

• 19 Ιουνίου, Δευτέρα 10:00
    “Biomimetic Metal-Oxygen Intermediates in Dioxygen Activation and Formation Chemistry”
    Prof. Wonwoo Nam
    Ewha Distinguished Professor, Department of Chemistry and Nano Science, Ewha Womans University, Seoul 120-750, Korea

19 Ιουνίου, Δευτέρα 12:00
    “Decrypting the biology and regulatory role of the first noncoding RNA”
    Δρ. Κωνσταντίνος Σταθόπουλος
    Καθηγητής, Τμήμα Ιατρικής, Παν/μιο Πατρών

Τακτική Ώρα: Χειμερινό και Εαρινό εξάμηνο: Δευτέρα 10:00 π.μ.

Δια ζώσης: Αίθουσα Α2, Πτέρυγα Ε, 2ος όροφος, Κτήριο Χημείας, Πανεπιστημιούπολη Webex link:

Meeting number: 2731 888 3184  Password: 2022