ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ COST AERoGELS

Στις 30 Απριλίου 2019 πραγματοποιήθηκε στις Βρυξέλλες η πρώτη συνάντηση της Διαχειριστικής Επιτροπής για τη Δράση COST CA18125 – Advanced Engineering and Research of aeroGels for Environment and Life Sciences AERoGELS, με τη συμμετοχή εκπροσώπων από 36 χώρες.

Η Δράση COST AERoGELS αποσκοπεί στην ανάπτυξη της έρευνας, της τεχνολογίας και της εμπορικής αξιοποίησης των αεροπηκτωμάτων (aerogels) φέρνοντας κοντά επιστήμονες από Πανεπιστήμια, Ερευνητικά Κέντρα, τη Βιομηχανία και τη Δημόσια Διοίκηση. Τα αεροπηκτώματα είναι μια ειδική κατηγορία μεσοπορωδών υλικών με πολύ υψηλό πορώδες, χαμηλές πυκνότητες και με μεγάλη ευελιξία στις φυσικοχημικές ιδιότητές τους. Παρόλο που κάποια αεροπηκτώματα έχουν ήδη φθάσει στην αγορά ως μονωτικά υλικά και έχουν χρησιμοποιηθεί και σε διαστημικά οχήματα, υπάρχει ακόμα ένα εξαιρετικά μεγάλο εύρος εφαρμογών που μπορεί να μελετηθεί και να αξιολογηθεί, π.χ. προσροφητικά υλικά, ανιχνευτές, καταλύτες, ιατρικά επιθέματα, φορείς φαρμάκων.

Σκοπός της Δράσης AERoGELS είναι η ανάπτυξη σύγχρονης τεχνολογίας και η εμπορική αξιοποίηση αεροπηκτωμάτων, με έμφαση σε εφαρμογές και τεχνολογίες φιλικές προς το περιβάλλον και εφαρμογές στον τομέα των επιστημών υγείας.

Η Δράση AERoGELS θα αποτελέσει ένα Ευρωπαϊκό δίκτυο για τη διάδοση της γνώσης στην κοινωνία, για την ενίσχυση των αλληλεπιδράσεων μεταξύ βιομηχανίας και έρευνας και για την κατάρτιση νέων επιστημόνων σε θέματα έρευνας, καινοτομίας και επιχειρηματικών δεξιοτήτων μέσω τεχνικών σχολείων, επιστημονικών εκδόσεων και ερευνητικών ανταλλαγών.

Ο μακροπρόθεσμος στόχος της Δράσης AERoGELS είναι η ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας της ευρωπαϊκής βιομηχανίας μέσω καινοτόμων και ολοκληρωμένων λύσεων για το περιβάλλον και τις επιστήμες της ζωής, έχοντας ενσωματώσει τις αρχές της κυκλικής οικονομίας.

Οι Επίκ. Καθηγήτριες κκ Πατρίνα Παρασκευοπούλου και Μαργαρίτα Χατζηχρηστίδη από το Τμήμα Χημείας του ΕΚΠΑ συμμετέχουν στη Διαχειριστική Επιτροπή της Δράσης AERoGELS.

Περισσότερες πληροφορίες για τη Δράση AERoGELS: