ΨΗΦΙΣΜΑ Γ.Σ. ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΧΗΜΕΙΑΣ

Η Γενική Συνέλευση του Τμήματος Χημείας στη συνεδρίασή της στις 16 Οκτωβρίου 2015 αποφάσισε την έκδοση του ακόλουθου ψηφίσματος και την αποστολή του στον κ. Πρύτανη και τους κ. Αναπληρωτές Πρύτανη:

«Η Γενική Συνέλευση του Τμήματος Χημείας επιθυμεί να τονίσει εκ νέου τα τεράστια προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί στη λειτουργία του Τμήματος από τη μεγάλη υποχρηματοδότηση και τις ελλείψεις μελών Δ.Ε.Π. και Τεχνικού προσωπικού. Οι ελλείψεις σε αντιδραστήρια και αναλώσιμα εργαστηριακά είδη (συμπεριλαμβάνονται οι ποδιές εργαστηρίων) , αλλά και οι περίπλοκες διαδικασίες που διέπουν την οικονομική λειτουργία του Πανεπιστημίου, έχουν δημιουργήσει ανυπέρβλητες καταστάσεις στην εργαστηριακή εκπαίδευση των φοιτητών μας.

Πιστεύοντας στην ανάγκη σταθερής στήριξης του Δημόσιου Πανεπιστημίου από την Πολιτεία, θα θέλαμε να σας ζητήσουμε να εξαντλήσετε κάθε δυνατότητα και προς κάθε κατεύθυνση για τη διατήρηση της λειτουργίας του Τμήματός μας στο υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης και έρευνας που είχε φτάσει χάρη στις ακάματες προσπάθειες όλων των μελών ΔΕΠ. Η εργαστηριακή εκπαίδευση στα Τμήματα που αποτελεί αναπόσπατο τμήμα της εκπαιδευτικής διαδικασίας οφείλει να παραμείνει στο υψηλό επίπεδο που απαιτείται από τα διεθνή δεδομένα.»

Γ.Σ. Τμήματος Χημείας