Βράβευση Επ. Καθηγήτρια Βιοανόργανης Χημείας του Τμήματος Χημείας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Ελένη Κ. Ευθυμιάδου

Τον Δεκέμβριο του 2016 η Επ. Καθηγήτρια Βιοανόργανης Χημείας του Τμήματος Χημείας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Ελένη Κ. Ευθυμιάδου και επιστημονική συνεργάτης του Ινστιτούτου Νανοεπιστήμης και Νανοτεχνολογίας του ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος, τιμήθηκε με τα «Ελληνικά Βραβεία 2016 L’Oréal-UNESCO για τις Γυναίκες στην Επιστήμη» για το σημαντικό ερευνητικό της έργο, για τη συνεισφορά και την αφοσίωσή τους στην Επιστήμη στο πεδίο “Στοχευμένα συστήματα μεταφοράς φαρμάκων για την καταπολέμηση του καρκίνου του μαστού και του προστάτη” ως μία από τις τρεις νέες διακεκριμένες Ερευνήτριες. Η απονομή πραγματοποιήθηκε σε μια μεγάλη τελετή, την Πέμπτη, 1 Δεκεμβρίου 2016, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.