Διαλέξεις 2019-2020

Τμήμα Χημείας

Διαλέξεις 2019-2020

• 7 Νοεμβρίου 2019 Πέμπτη 14:00
    «Discovery and applications of cyclic peptides in drug design and agriculture»
    Professor Prof. David Craik, University of Queensland, Australia
    (Αίθουσα Εργαστηρίου Οργανικής Χημείας)

29 Νοεμβρίου 2019 Παρασκευή 15:00
    «Designing Novel Carotenoids for Improved Antioxidant Activity and Conducting Organic Molecular Wires»
    Professor Sangho KooDepartment of Chemistry; Department of Energy Science and Technology Myongji University, Yongin, Korea

• 16 Ιανουαρίου, Πέμπτη 11:00
    «Σάντουιτς, Χοτ-Ντογκς και ενεργοποίηση μικρών μορίων»
    Nikolaos Tsoureas Senior Research Assistant, University of Sussex.

• 13 Φεβρουαρίου, Πέμπτη 11:00 (Ακυρώθηκε)
    «Discovery of novel sulfonamide-based 5-arylidenerhodanines as effective carbonic anhydrase (II) inhibitors: microwave-assisted and ultrasound-assisted one-pot four-component synthesis, molecular docking, and anti-CA II screening studies»
    Dr. Arif Mermer Assistant Professor, Department of Biotechnology, Istanbul University of Health Sciences

• 20 Φεβρουαρίου, Πέμπτη 11:00
    «Quo Vadis Coatings»
    Δρ. Ευριπίδης Τσαούσογλου, Τεχνικός Διευθυντής, Wilckens Βιομηχανία Χρωμάτων ΑΕΒΤΕ.

• 27 Φεβρουαρίου, Πέμπτη 11:00
    «Σχηματισμός ακρυλαμιδίου σε ποικιλίες πατάτας. Συσχέτιση με τη μακρομοριακή δομή του αμύλου-Υπολογισμός γλυκαιμικού δείκτη-Επίδραση της λίπανσης στο μεταβολικό προφίλ-Η επίδραση των γονιδίων SNRK1, GCN2 στον σχηματισμό ακρυλαμιδίου σε 2 ποικιλίες πατάτας (Spunta και Lady Rosetta)»
    Θεόδωρος Βαρζάκας, Καθηγητής, Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου

• 5 Μαρτίου, Πέμπτη 11:00
    «Ρύπανση της θάλασσας από πετρέλαιο και τρόποι αντιμετώπισης»
    Δρ. Βασίλης Μαμαλούκας, Διευθυντής του Τμήματος Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος, Τεχνική Προστασίας Περιβάλλοντος Α.Ε.

• 12 Μαρτίου, Πέμπτη 11:00 –> Aναβάλλεται
    «Χημεία & η Φαρμακευτική Βιομηχανία»
    Δρ. Σπύρος Παπακώστας, Γενικός Διευθυντής, υπεύθυνος για την Ανάπτυξη του Φαρμακευτικού Ομίλου της «Jerusalem Pharmaceuticals Group of Companies».

• 19 Μαρτίου, Πέμπτη 11:00 –> Aναβάλλεται
    «Poisson Arrows, Explosives and Sweet Vitriol: From Tragedy to Therapy»
    Δρ. Αθανάσιος Γιάννης Καθηγητής, Institute for Organic Chemistry, University of Leipzig

• 26 Μαρτίου, Πέμπτη 11:00 –> Aναβάλλεται
    «Αποδελτίωση κλιματικών δεδομένων μέσω μικροφασματομετρίας πλάσματος λέιζερ»
    Δημήτριος Άγγλος, Καθηγητής, Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Κρήτης και Ερευνητής στο ΙΗΔΛ – ΙΤΕ.

• 2 Απριλίου, Πέμπτη 11:00 –> Aναβάλλεται
    «Νανοϋλικά με βάση τον άνθρακα ως πιθανοί φορείς φαρμάκων»
    Ωραιοζήλη Σιδεράτου, Διευθυντήρια Ερευνών, Ινστιτούτο Νανοεπιστήμης και Νανοτεχνολογίας, Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. «Δημόκριτος»

• 9 Απριλίου, Πέμπτη 11:00 –> Aναβάλλεται
    “Φυσικά προϊόντα ως πηγή έμπνευσης στην ανάπτυξη νέων συνθετικών μεθοδολογιών”
    Αλέξανδρος Ζωγράφος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Χημείας, ΑΠΘ.

• 30 Απριλίου, Πέμπτη 11:00 –> Aναβάλλεται
    «Οργανική σύνθεση στην χημική βιομηχανία»
    Δρ. Πέτρος Γκύζης (πιθανότατα), Εκπρόσωπος από το R&D της εταιρείας Pharmaten, Θεσσαλονίκη.

• 7 Μαΐου, Πέμπτη 11:00 –> Aναβάλλεται
    «Αναζήτηση νέων θεραπευτικών προσεγγίσεων για τη Νόσο του Πάρκινσον μέσω διερεύνησης των κυτταρικών μηχανισμών έκκρισης και αποικοδόμησης»
    Ευαγγελία Εμμανουηλίδου, Επίκουρος Καθηγήτρια, Τμήμα Χημείας, ΕΚΠΑ.

• 14 Μαΐου,  Πέμπτη 11:00 –> Aναβάλλεται
    «Next Generation Organic Semiconductors for Organic Electronic Applications»
    Δρ. Βασίλης Γρηγορίου, Διευθυντής & Πρόεδρος ΔΣ, Εθνικό Ιδρυμα Ερευνών

• 21 Μαΐου,  Πέμπτη 11:00 –> Aναβάλλεται
    «Emerging Environmental Contaminants and Public Health: the Importance of the Exposome.»
    Δρ. Βασίλης Βασιλείου Susan Dwight Bliss Professor of Epidemiology, Chair, Department of Environmental Health Sciences, Professor of Ophthalmology & Visual Sciences, Yale School of Public Health / Yale School of Medicine

• 28 Μαΐου,  Πέμπτη 11:00 –> Aναβάλλεται
    «Εξατομίκευση της θεραπείας στη χώρα μας: Κλινική πραγματικότητα»
    Δρ. Γιώργος Πατρινός Καθηγητής, Τμήμα Φαρμακευτικής, Πανεπιστήμιο Πατρών, Τακτικό Μέλος και Εθνικός Εκπρόσωπος, Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Φαρμάκων, CHMP-Pharmacogenomics Working Party, Αμστερνταμ, Ολλανδία.

Αίθουσα Α2, Πτέρυγα Ε, 2ος όροφος, Κτήριο Χημείας, Πανεπιστημιούπολη