Σεμινάρια 2021-2022

Σεμινάρια 2021-2022

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

• 12 Νοεμβρίου, Παρασκευή 10:00
    «Εφαρμογές της Νανοϊατρικής: Σύνθεση, χαρακτηρισμός και λειτουργία των νανοσωματιδίων που χρησιμοποιούνται στα εμβόλια του Covid-19»
    Δρ. Ερμόλαος Ιατρού Καθηγητής, Τμήμα Χημείας, ΕΚΠΑ

• 26 Νοεμβρίου, Παρασκευή 10:00 (online)
    «Functional porous materials (aerogels) for drug delivery and metal ion sorption»
    Dr. József Kalmár Professor, Department of Inorganic and Analytical Chemistry, University of Debrecen, Hungary

• 3 Δεκεμβρίου, Παρασκευή 10:00
    «Molecular Simulations: A computational physical chemistry toolbox to predict,     understand and rationally tailor the properties of molecular/ionic solvents and materials for sustainable chemical applications»
    Δρ. Ιωάννης Σκαρμούτσος Μεταδιδακτορικός συνεργάτης, Ινστιτούτο Θεωρητικής και Φυσικής Χημείας, ΕΙΕ

• 17 Δεκεμβρίου, Παρασκευή 10:00
    «Σύνθεση υλικών για φωτοβολταϊκές και θερμοηλεκτρικές εφαρμογές»
    Δρ. Ανδρέας Καλτζόγλου Ερευνητής Γ, Ινστιτούτο Θεωρητικής και Φυσικής Χημείας, ΕΙΕ

28 Ιανουαρίου, Παρασκευή 10:00
    «Η βιοσύνθεση ως ένα κρίσιμο εργαλείο βελτιστοποίησης της οργανικής σύνθεσης»
    Δρ. Αλέξανδρος Ζωγράφος Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Χημείας, ΑΠΘ

ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

• 4 Μαρτίου, Παρασκευή 10:00
    «Βιομηχανική Σύνθεση Φαρμακευτικών Δραστικών Ενώσεων»
    Δρ. Πέτρος Λ. Γκίζης Μεταδιδάκτορας, Τμήμα Χημείας, ΕΚΠΑ

• 11 Μαρτίου, Παρασκευή 10:00
    «Ασφάλεια και αυθεντικότητα τροφίμων – σύγχρονες τεχνολογίες και καινοτόμα εργαλεία»
    Δρ. Μαριλένα Δασενάκη Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Χημείας, ΕΚΠΑ

• 1 Απριλίου, Παρασκευή 10:00  (online)
    «Organic matter, metal ions and their interactions in seawater»
    Dr. MartaPlavšić Retired Senior Scientist, Division for Marine and Environmental Research (DMER), Ruđer Bošković Institute (RBI), Zagreb, Croatia

• 8 Απριλίου, Παρασκευή 10:00
    «Αmbient mass spetrometry»
    Δρ. Ευάγγελος Γκίκας  Καθηγητής, Τμήμα Χημείας, ΕΚΠΑ

• 15 Απριλίου, Παρασκευή 10:00
    «Βιοχημεία και χημική βιολογία του ανοσοποιητικού συστήματος»
    Δρ. Ευστράτιος Στρατίκος Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Χημείας, ΕΚΠΑ

• 6 Μαΐου, Παρασκευή 16:00 (online)
    «Natural barriers of cancer immunity. Unmasking cancer through self-deception»
    Δρ. Ευάγγελος Γιαμπαζολιάς PostDoctoral Training Fellow, Francis Crick Institute, London, UK

• 12 Μαΐου, Πέμπτη 16:30 (online)
    «Development of First-Row Transition Metal Catalysts for Nitrene Transfer Chemistry»
    Dr. Pericles Stavropoulos Associate Professor, Department of Chemistry, Missouri University of Science and Technology, Missouri, USA

• 20 Μαΐου, Παρασκευή 10:00
    «Yπολογιστικές μέθοδοι ηλεκτρονικής δομής: Από μικρά μόρια σε υπερμοριακά συστήματα»
    Δρ. Δήμητρα Τζέλη Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Χημείας, ΕΚΠΑ

• 27 Μαΐου, Παρασκευή 10:00
    «Ταχείες Aναλύσεις DNA. Κοινωνιολογία και Αρχιτεκτονική στο Νανόκοσμο»
    Δρ. Θεόδωρος Χριστόπουλος Καθηγητής, Τμήμα Χημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών

• 3 Ιουνίου, Παρασκευή 10:00
    «H δυσλειτουργία διαύλων ασβεστίου ως πιθανή αιτία παθογένειας στις νευροεκφυλιστικές νόσους»
    Δρ. Ευαγγελία Εμμανουηλίδου Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Χημείας, ΕΚΠΑ

Δια ζώσης: Αίθουσα Α2, Πτέρυγα Ε, 2ος όροφος, Κτήριο Χημείας, Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου

Εξ’ αποστάσεως μέσω της πλατφόρμας Webex: https://uoa.webex.com/uoa/j.php?MTID=m88d141ef1e9eb5ece3b0f74bf49e3bdd

Meeting number: 2732 931 3573,  Password: 2021

Τακτική Ώρα: Χειμερινό και Εαρινό εξάμηνο: Παρασκευή 10:00 π.μ.