Βράβευση Φοιτητριών και Φοιτητών του Τμήματος Χημείας του ΕΚΠΑ στον ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ECOTROPHELIA 2023

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 21 Ιουνίου 2023, στην Αθήνα, ο Εθνικός Διαγωνισμός Οικολογικών – Καινοτόμων Προϊόντων Διατροφής ECOTROPHELIA 2023 που διοργανώνει ο ΣΕΒΤ, από το 2011. Στην τελική φάση του Εθνικού Διαγωνισμού πέρασαν 11 ομάδες φοιτητών από 10 Πανεπιστήμια της χώρας, οι οποίες παρουσίασαν τα προϊόντα τους και κέρδισαν τις εντυπώσεις του κοινού, των εκπροσώπων της ακαδημαϊκής και ερευνητικής κοινότητας και του επιχειρηματικού κόσμου. Τα προϊόντα χαρακτηρίζονταν από ποιότητα, καινοτομία, ιδιαίτερα διατροφικά χαρακτηριστικά και σεβασμό προς το περιβάλλον.

Το 1ο βραβείο απέσπασε η ομάδα μεταπτυχιακών και προπτυχιακών φοιτητών του Εργαστηρίου Χημείας Τροφίμων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, που συμμετείχε στο διαγωνισμό με το προϊόν «Peelaste». Η ομάδα θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στον αντίστοιχο Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό στο πλαίσιο της Διεθνούς Έκθεσης Τροφίμων & Ποτών Anuga, που θα διεξαχθεί 8-9 Οκτωβρίου στην Κολωνία (Γερμανία). (https://www.sevt.gr/en/news-details/HM-Nsg/ecotrophelia-2023-teleth-brabeyshs).

Η νικήτρια ομάδα του «Peelaste» αποτελείται από: Αβδάλα Κωνσταντίνα, Αναστασοπούλου Κατερίνα, Βογιαντζή Κωνσταντίνα, Μαντζακοπούλου Ελπίδα, Παυλής Παντελής, Ποικιλίδου Δέσποινα, Ρίζος Θωμάς, Σκέρτσος Χρήστος. Επιβλέποντες: Δρ. Κόλλια Ελένη, Χημικός, Φαρμακοποιός, MSc, PhD, Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια, Εργαστήριο Χημείας Τροφίμων, Δρ. Πασβάνκα Κωνσταντίνα Χημικός, MSc, PhD, Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια, Εργαστήριο Χημείας Τροφίμων. Συμβουλευτικά μέλη: Γιαννόπουλος Χρήστος, μεταπτυχιακός φοιτητής.

Το 3ο βραβείο απέσπασε η ομάδα μεταπτυχιακών και προπτυχιακών φοιτητών του Εργαστηρίου Χημείας Τροφίμων και Ανόργανης Χημείας του Τμήματος Χημείας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, που συμμετείχε στο διαγωνισμό με το προϊόν “AiryBerry”. Η ομάδα του “AiryBerry” αποτελείται από: Ανδρέου Αικατερίνη, Avdylaj Learda, Ζώη Αθηνά Μαρία, Ζώη Άρτεμις, Καπλάνης Απόστολος, Κοψαχείλη Άννα, Μαστροθεοδωράκη Άρτεμις, Πράπα Γεωργία. Επιβλέποντες: Βαλδραμίδης Βασίλης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Εργαστήριο Χημείας Τροφίμων, Παρασκευοπούλου Πατρίνα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Εργαστήριο Ανόργανης Χημείας. Συμβουλευτικά μέλη: Δασενάκη Μαριλένα, Επ. Καθηγήτρια, Εργαστήριο Χημείας Τροφίμων, Δρ. Κόλλια Ελένη, Χημικός, Φαρμακοποιός, MSc, PhD, Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια.

Ευχαριστίες στο Διευθυντή του εργαστηρίου Χημείας Τροφίμων Αν. Καθηγητή κ. Προεστό Χαράλαμπο.